Dnes je úterý 16. dubna 2024., Svátek má Irena
Počasí dnes 11°C Skoro zataženo

To chce klid a nohy v teple

To chce klid a nohy v teple
zdroj: tisková zpráva

Studené počasí může být velkou zátěží pro nohy, a to nejen u lidí s křečovými žílami.

Důležitým bodem v péči o nohy v zimě je dobrá volba obuvi. Kvalitní zimní boty jsou investicí, která se vyplatí a na které rozhodně není vhodné šetřit. Vyšší částka, kterou zaplatíte za pevné boty od renomovaného výrobce, se vrátí hned několikrát: vaše nohy vám poděkují za pohodlí, ušetříte čas i nervy nutné k reklamaci levných bot, které dlouho nevydrží, a získáte obuv, která bude sloužit několik sezón a nebude po první zimě na odpis.

Boty
Správné zimní boty by měly být určitě voděvzdorné a doporučuje se je vždy ještě ošetřit impregnujícím sprejem. Stejně tak je lepší boty koupit o kousek větší, aby měly dostatek místa pro případnou silnější ponožku. Vnitřek boty by pak měl být zateplený, nohy by ale v botě měly dýchat. Proto se jako nejvhodnější materiál jeví kůže – je nejpoddajnější a v kožených botách se prsty vzájemně netlačí a nohy se v nich tolik nepotí.

Ponožky
Leckdo by si mohl myslet, že na výběru tak obyčejné věci, jako jsou ponožky, není nic složitého. Opak je ale pravdou. Do ponožek se vyplatí investovat, protože kvalitní ponožky s vysokým obsahem bavlny chrání nohy před chladem, odřením a izolují je od bot. Na zimu jsou vhodnější ponožky vyšší, které nohy ochrání před větrem. Samozřejmostí by měla být každodenní výměna.

Teplo
„To chce klid a nohy v teple,“ praví nesmrtelná hláška. A opravdu tomu tak je. Studené nohy totiž mohou být příznakem nedostatečného prokrvování končetin. Předcházet studeným nohám lze několika způsoby – pohybem, který podporuje prokrvování, nebo například pomocí horké koupele. Poté by mělo následovat natření suchých nohou hydratačním krémem a obléknutí teplých ponožek.

Hygiena
Stejně jako čištění zubů, měla by se pro nás i nožní hygiena stát rutinou. Každodenní mytí nohou je nezbytnou součástí hygieny, která pomáhá předcházet nepříjemným plísňovým onemocněním a pomáhá prokrvovat periferii končetin. Po omytí je třeba nohy důkladně osušit ručníkem a nezapomenout ani na mezery mezi prsty.

Pokožka
Péče o pokožku nohou by měla následovat po každém mytí. Mezi základní péči patří odstraňování zrohovatělé kůže chodidel a promazávání zvláčňujícím krémem. Dobré jsou také masáže nohou a lýtek, používání různých masážních van, válečků atd. Podle odborného serveru www.krecove-zily.cz masáže přispívají k prokrvení končetin a působí tak preventivně proti vzniku křečových žil.

Předchozí článek

Hubnout či nehubnout?

Následující článek

Arabela pokračuje