Zpět na články

Gorilí mládě není v pořádku. Samečka Tana převezla ZOO do Stuttgartu

Mládě gorily Tano, které odmítla matka Bikira, je už ve Stuttgartu, potvrdil dnes ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. O podrobnostech převozu bude zahrada informovat v úterý. Tiskové konference se zúčastní nejen odborníci ze Zoo Praha, ale i doktoři a další spolupracovníci, kteří se na péči o mládě podíleli, řekla mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová.

zdroj: Mediafax

Ještě před cestou chovatelé samečka pojmenovali, Tano znamená ve svahilštině pátý a říká tak, že jde o páté gorilí mládě narozené v zoo v posledních letech.

Gorilí školka

Zahrada v posledních dnech konzultovala postup s řadou zahraničních chovatelů, kteří měli zkušenosti s podobnou situací. V pátek se dvakrát chovatelé pokusili neúspěšně mládě spojit s matkou. Potom oznámili, že mládě je v pořádku a v nejbližších dnech bude převezeno do zařízení, v kterém je skupina goril vhodná pro jeho pozdější přijetí. Už dříve hovořili o zoologické zahradě ve Stuttgartu, kde mají jakousi gorilí školku.

Mládě, které bylo po narození v inkubátoru, už bylo před víkendem podle zoo schopno udržovat svou tělesnou teplotu lépe než po narození. Proto se chovatelé pokoušeli o návrat k samici.

Vědci se bojí

Gorily patří k nejoblíbenějším zvířatům pražské zoo. Dosud v zoo odchovali tři gorilí potomky, všechny porodila samice Kijivu, čtvrté mládě přivedla na svět samice Kamba, narodilo se ale mrtvé. Problémy s porodem Bikiry chovatelé očekávali, protože samice byla odchována lidmi.

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100.000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.

Více o dočtete zde.

Tagy: zoo mládě

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články